Historia klubu


Historia Strzeleckiego Towarzystwa Miłośników Gry Królewskiej

 

W 1990 r. powstały zalążki sekcji szachowej przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji. Jej założycielem i jednocześnie pierwszym kierownikiem był Pan. Jan Krzyszewski, który prowadził z sukcesami Strzeleckich Szachistów, a tworzyli ją tacy szachiści, jak: Bogusław Stefańczyk, Kazimierz Partyka, Włodzimierz Krynicki, Tomasz Kuśman, Tomasz Krzyszewski, Marcin Maciaszek. Drużyna w tym okresie występowała w Lidze Okręgowej i Wojewódzkim Turnieju Szachowym o „Złotą Wierze” w której zwyciężyliśmy 03.03.1996r. grając w składzie: Stefańczyk Bogusław, Kuśman Tomasz, Krzyszewski Tomasz, Skubiszewska Sylwia. Chlubą sekcji była finalistka Mistrzostw Polski Juniorów, wielokrotna Medalistka makroregionu i Mistrzostw Wojewódzkich młoda Małgorzata Partyka, a także wyróżniający się medaliści Mistrzostw Okręgu Gorzowskiego Paweł Partyka, Grzegorz Tutko i Adam Mielczarkowski. W roku 2004, od Pana Krzyszewskiego opiekę nad sekcją przejdą jego syn Pan Tomasz Krzyszewski. W tych latach szachiści Strzeleccy rywalizowali na arenach szachowych zdobywając medale i nagrody na turniejach:

 

– kilkadziesiąt medali Mistrzostw Gminy Strzelce Kraj

– kilkadziesiąt medali Mistrzostw Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego

– kilkanaście medali Mistrzostw Województwa i Półfinałów Mistrzostw Polski

– Kilkanaście razy nasi szachiści byli uczestnikami Mistrzostw Polski zajmując miejsca 6,12,18

– wielokrotnie zdobywali medale na turniejach w Słubicach, Gorzowie, Barlinku

 

Dopiero jesienią 2008 r.  utworzone zostało  stowarzyszenie pod nazwą Strzeleckie Towarzystwo Miłośników Gry Królewskiej, którego pierwszym prezesem został Kazimierz Partyka. Stowarzyszenie zostało powołane do działalności w dn.01.09.2008r. na zebraniu założycielskim w, którym wzięło udział 37 osób i wybrano zarząd w składzie:

 

– Prezes Partyka Kazimierz

– Wiceprezes do spraw organizacyjnych Pyka Bernard

– Wiceprezes do spraw szkoleniowych Partyka Paweł

 

Decyzją Starosty Powiatowego z dn. 05.11.2008r Strzeleckie Towarzystwo Miłośników Gry Królewskiej zostało wpisane do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej pod pozycja EK36/2008. Decydującym powodem o założeniu Klubu była potrzeba zapewnienia podstaw organizacyjnych i finansowych, oraz możliwość uczestniczenia w strukturach organizacyjnych Polskiego Związku Szachowego.

Młodzi adepci gry szachowej zaczęli się w szybkim stopniu rozwijać pod okiem instruktora Pawła Partyka, który wprowadził swój system szkolenia dla dzieci i młodzieży i strzeleccy szachiści zaczęli osiągać  znaczące wyniki sportowe.

 

W roku 2009 zaczęliśmy zdobywać pierwsze sukcesy i medale. Pierwszym znaczącym sukcesem dla nowopowstałego Klubu było III miejsce w Mistrzostwach Województwa Juniorów młodej utalentowanej juniorki Anity Partyka. Następnym wielkim osiągnięciem było uzyskanie awansu do Mistrzostw Polski przez Justynę Partyka, która tym samy została drugą finalistką Mistrzostw Polski ze Strzelec, wcześniej ten wyczyn udał się tylko Małgorzacie Partyka w roku 2002.

 

Sukcesy międzynarodowe szachistów Strzeleckiego Towarzystwa Miłośników Gry Królewskiej to: występy juniorów na Międzynarodowym Festiwalu Szachowym w Barlinku zajmując czołowe miejsca  w kategorii dziewcząt I miejsce Anita Partyka, II Justyna Partyka natomiast w grupie chłopców II Pyka Sławomir, III Kiliński Sebastian.

 

W sezonie 2009/2010 zostaliśmy powołani do rozgrywek III Ligi Seniorów. W pierwszym  roku startów strzelczanie uplasowali się na 6. miejscu grając w składzie Mielczarkowski Adam, Partyka Paweł, Krzyszewski Tomasz, Młynarczyk Łukasz, Włodarczyk Hubert i Partyka Małgorzata.

 

Rok 2010 dla szachów w naszym mieście był rokiem bardzo wyjątkowym zarówno pod względem sukcesów organizacyjnych jak i sportowych.  Wywalczyliśmy już w drugim roku szkolenia pierwszy Historyczny medal Pucharu Polski a dokonała tego Justyna Partyka zdobywając brązowy medal w Warszawie, a wręczył go Prezes Polskiego Związku Szachowego. Nie zdążyliśmy ochłonąć po zdobyciu medalu przez Justynę a już na przełomie listopada/grudnia Maciej Goździcki potwierdził swój talent i wielkie możliwości zdobywając srebrny medal w Karpaczu na „Turnieju Ostatniej Szansy”. Zdobywając tym samym awans do Mistrzostw Polski w następnym roku. Do tych osiągnięć drużyna w składzie Mielczarkowski Anam Młynarczyk Łukasz, Krzyszewski Tomasz, Partyka Paweł zdobyła III miejsce w Międzyregionalnej Lidze Szachowej „Europa Po Viadrina”. Tym samym rok 2010 kończyliśmy mając dwoje finalistów Mistrzostw Polski na rok kolejny i powołanie dla tej dwójki do Kadry Wojewódzkiej Młodzików.

 

Aktualnie w zajęciach bierze udział dwudziestu młodych ludzi w przedziale wiekowym  od 5 do 17 lat, a szkolenia prowadzi Paweł i Kazimierz Partyka w Poniedziałki i Środy  w godz. 17-20