XXII Otwarte Mistrzostwa Miasta i Gminy 2022 w szachach szybkich

Autor: | kw. 14, 2022 |


Tegoroczna edycja mistrzostw miasta w szachach szybkich zgromadziła 38 uczestników, przede wszystkim młodych miłośników królewskiej gry co potwierdziło że szachy nie są niszowym sportem jak nieraz mylnie władze miasta myślą lecz trzecią dyscypliną sportu uprawianą w Polsce💪💪💪. Zawody były rozegrane 09 kwietnia 2022 w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Mistrzostwa rozegrano w jednej grupie systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, tempem 10min. dla zawodnika plus 5s za każde posunięcie. Uczestników klasyfikowano w następujących kategoriach: open, juniorki i juniorzy do lat 10 oraz 16.

Zdecydowanego faworyta mistrzostw trudno było wskazać. Do ostatniej rundy siedmiu zawodników było na czele stawki z nieznaczną różnicą punktową. O tytule mistrza miasta Strzelec Krajeńskich w szachach na rok 2022 miała zadecydować ostatnia runda, co zapowiadało wielkie emocje.
Zaszczytny tytuł mistrza miasta w szachach na rok 2022 zdobył weteran Myśliborskich szachów, a reprezentujący barwy UKS Skoczek Choszczno Sebastian Matul wyprzedzając obrońcę tytułu z zeszłego roku Strzelczanina Maksymiliana Majdańskiego. Trzecie miejsce wywalczył Radosław Badsung z Choszczna.
W klasyfikacji juniorów do lat 16 triumfował Maciej Dziechciarewicz przed Mateuszem Szachowiczem i Igorem Hałuja. W tej samej grupie wiekowej juniorek zwycięstwo odniosła Daria Gruszewska wyprzedzając Gabriele Romanowską. Wśród młodzików triumfował Witold Leniec przed Bartoszem Gruszewskim i Olgierdem Halaszem. Najlepszą młodziczką okazała się Weronika Nering przed Julią Warian i Oliwią Nering.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary ufundowane przez Burmistrza Mateusza Federa, które sam osobiście wręczył najlepszym zawodnikom oraz nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez Strzeleckie Towarzystwo Miłośników Gry Królewskiej i Strzelecki Ośrodek Kultury.
Obowiązki sędziowskie pełnił sędzia klasy Państwowej Paweł Partyka, a organizatorem było Strzeleckie Towarzystwo Miłośników Gry Królewskiej przy współpracy Strzeleckiego Ośrodka Kultury i Gminy Strzelce Kraj. Natomiast już 23 kwietnia zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „szachy dla dzieci”, która zostanie rozegrana o godz. 10:00 w Centrum Aktywności Społecznej ul. Zachodnia 4, a dzień później zapraszamy do kibicowania naszej drużyny juniorskiej na 3 zjeździe III ligi.