Drużynowe Mistrzostwa Województwa Lubuskiego Juniorów i Młodzików 2018

Autor: | kw. 27, 2018 |


Drużynowe Mistrzostwa Województwa odbywały się na przełomie dwóch zjazdów, 03 marca i 21 kwietnia w Sulechowie. Turniej rozegrany był systemem kołowym (każdy z każdym), na dystansie 5 rund z tempem do namysłu 30 min +30s na posunięcie. Oczywiście na starcie nie mogło zabraknąć naszych zawodników ze Strzeleckiego Towarzystwa Miłośników Gry Królewskiej w Strzelcach Kraj., którzy przystąpili do rywalizacji w składzie: Maciej Goździcki, Maksymilian Majdański, Jakub Kamiński, Mateusz Szachowicz, Justyna Partyka, Marcelina Górska i rezerwowy Dawid Krzyszewski. Na starcie stanęło 6 najlepszych drużyn z województwa lubuskiego:

Lista Startowa:

1.       KSz. Stilon Gorzów Wlkp.

2.       ŻKSz. Żary

3.       STMGK Strzelce Krajeńskie

4.       KSz, Stilon Gorzów Wlkp. 2

5.       KSGU Tęcza Krosno Odrzańskie

6.       LKSz. Caissa Lubsko

Z nie znanych powodów swojego udziału nie zgłosiły drużyny z Kożuchowa, Gubina, Zielonej Góry, Międzyrzecza i gospodarzy z Sulechowa.

Pierwszy mecz rozegraliśmy z drużyną KSz. Stilon Gorzów Wlkp 2, i ten mecz bez większych problemów wygraliśmy wynikiem 4:2, a swoje partie wygrali Maciej, Maksymilian, Jakub i Mateusz. W drugim pojedynku spotkaliśmy się z młodziutką drużyną KSGU Tęcza Krosno Odrzańskie. Mecz po ostrej walce zakończył się naszym zwycięstwem 3,5:2,5 i ten mecz nauczył naszych zawodników, ze nigdy nie można lekceważyć niżej rozstawionych zawodników bo zawsze mogą zaskoczyć. W tym meczu punktował Maciej, Jakub, Marcelina, a połowę punktu dołożył Maksymilian. W trzecim meczu trafiliśmy na pierwszoligową drużynę ŻKSz Żary i to był dla nas prawdziwy sprawdzian czy jesteśmy stawić czoła drużynie z pierwszej ligi. Okazało się, że na takie mecze nasi zawodnicy niezwykle się mobilizują i po zaciętym pojedynku odnieśliśmy zwycięstwo nad wyżej notowanym rywalem 3,5:2,5 za sprawą zwycięstw Maksymiliana i Mateusza oraz po remisie dorzucił Maciej, Jakub i Marcelina. Przy kolejnym zjeździe spotkaliśmy się z drużyną ekstra ligową KSz. Stilon Gorzów Wlkp. i to był mecz o pierwsze miejsce między ekipami. Niestety szybko musieliśmy uznać wyższość rywala i polegliśmy wynikiem 5:1. Na zakończenie zostało nam rozegrać mecz z LKSz Caissa Lubsko, na nieszczęście naszych rywali złość po poprzedniej porażce wyszła w tym meczu i rozgromiliśmy rywali 5:1, i faktem stało się to że zawodnicy STMGK Strzelce Krajeńskie zostali srebrnymi medalistami Drużynowych Mistrzostw Województwa Lubuskiego Juniorów na rok 2018!!!.

Wyniki Juniorów ->

W tych rozgrywkach pokazaliśmy charakter i waleczność oraz to ze jesteśmy jednymi z najlepszych w województwie i każdy musi się z nami liczyć.

Równolegle do Mistrzostw Juniorów toczyły się rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Młodzików do lat 10. W tych rozgrywkach wystawiliśmy drużynę w składzie: Wojciech Haszczyc, Paweł Kęszczyk, Jan Stasiak, Daria Gruszewska i rezerwowy Jakub Wożniak. W tej kategorii nasi młodzicy zajęli miejsce IV, ulegając tylko drużyną z Sulechowa, Żar i Krosna Odrzańskiego, a wyprzedzili takie kluby jak KSz. Stilon Gorzów Wlkp., Caissa Lubsko, KS 64 Zielona Góra, KSz Sulechów 2 i Lubuskich Młodzików. Przed Strzeleckimi młodzikami jeszcze ciężka praca, aby doścignąć kolegów z drużyny kadry Juniorskiej.

Wyniki Młodzików->

Galeria ->

Serdecznie dziękujemy Gminie Strzelce Krajeńskie i Powiatowi Strzelecko – Drezdeneckiemu za umożliwienie nam startu w tych rozgrywkach zapewniając transport naszych zawodników przy dwóch zjazdach co pomogło nam w wywalczeniu tak ważnego dla nas srebrnego medalu.

 

UWAGI: Jako wieloletni sędzia rozgrywek drużynowych i indywidualnych, o randze ogólnopolskiej jak i wojewódzkiej Prosił bym Zarząd Województwa Lubuskiego o lepszy wybór sędziego tych rozgrywek. Dobór sędziego z dużym „EGO”, ale za to z małym doświadczeniem w szachach drużynowych i brakiem zapoznania się w regulamin rozgrywek jak i brakiem znajomości przepisów skutkowało wielokrotnymi protestami i tym, że sędzia musiał na każdym kroku się tłumaczyć i przepraszać. Między innymi wystąpiły takie błędy jak: brak rozegrania meczy drużyn z tych samych klubów w pierwszej rundzie, o czym jasno mówi regulamin dopiero po mojej interwencji w 3 rundzie zrobiono takie kojarzenie; sędzia nie miał pojęcia jak mają być wprowadzane zmiany rezerwowych co wprowadzało wielki chaos; brak protokołów meczowych; nie było losowego ustawiania nr. startowych w systemie kołowym, nie pozwalał kapitaną przebywać na sali gry, a przecież funkcja kapitana w szachach drużynowych jest niezwykle ważna; kryteria oceny pomocniczej śr. Buch. i pełny buch. są dobre w systemie szwajcarskim, a nie kołowym co zresztą regulamin opisywał jakie kryteria oceny maja być uwzględniane, do których sędzia się nie zastosował; brak komunikatu organizacyjnego 2 zjazdu; regulamin mówi o 8 medalach dla drużyny, było tylko 7 z czego rezerwowy już od nas nie dostał medalu. To tylko najważniejsze uchybienia, na które zwróciłem uwagę. Osobiści bardzo lubię sędziego Arkadiusza do którego mam wielki szacunek, ale w tym turnieju zawalił wszędzie gdzie tylko się dało.