XV FSz. Na Leśnej Polanie

Autor: | lip 28, 2014 |

Już po raz kolejny zawodnicy Strzeleckiego Towarzystwa Miłośników Gry Królewskiej wystąpili w Festiwalu Szachowym Pamięci Romana Szymoniaka – „Na Leśnej Polanie” w Bierzwniku, które odbywały się w terminie 24-27 lipca. W ramach tego festiwalu w tym roku zorganizowano trzy imprezy szachowe: 24 lipca z rana odbyły się szachy szybkie (P15) na pięknej plaży w Ostromęcku, którą zarządza Pan Jarosław Kamiński. Następnie od południa 24 lipca do 26 lipca odbywał się w Wigwamie turniej główny „Na leśnej Polanie” (P60) w otoczeniu  lasu do którego nasi zawodnicy zawsze chętnie przybywają. Turniej ma już swoją tradycje i grono zwolenników, którzy co roku powracają do Bierzwnika. Zawody zostały rozegrane na dystansie 9 rund, tempem 1 godzina dla zawodnika na rozegranie całej partii. Sędzią głównym był pan Leon Miklosik z Poznania, sędziujący ten Festiwal od 10 lat.Turniej zakończył się 27 lipca blitzem (P5) na wzgórzu klasztornym. Na turniej w Bierzwniku stawiliśmy się  grupą sześcioro osobową – Dawid Krzyszewski, Jakub Kamiński, Maksymilian Majdański, Paweł Partyka, Tomasz Krzyszewski i Jan Krzyszewski.

Miło nam poinformować iż vice mistrzem w XIV FSz. „Na Leśnej Polanie” został Paweł Partyka uzyskując wynik 6,5 pkt. nie przegrywając żadnej partii !!!. Paweł był od początku uznawany za kandydata do zajęcia miejsca na podium ze względu iż trzykrotnie stawał już na trzecim miejscu tego festiwalu. Mimo że sam powtarzał iż nie będzie to jego turniej i nie czuje gry, jak to los potrafi sprawić niespodziankę ;). Kolejne miejsca naszych zawodników to V miejsce Tomasza Krzyszewskiego, który uzyskał 6pkt. i uległ tylko swojemu koledze z klubu po zaciętej partii. IX miejsce zdobył Jan Krzyszewski 5,5 pkt., XI był Maksymilian Majdański, IXX Dawid Krzyszewski i XX Jakub Kamiński. Warto zwrócić uwagę na grę naszych juniorów, którzy dzielnie walczyli z bardziej doświadczonymi rywalami a mimo wszystko stawiali im opór a nawet ogrywali. Również  sukcesem okazały się wyniki w innych klasyfikacjach. W klasyfikacji do lat 10 drugi był Maksymilian Majdański a czwarty Dawid Krzyszewski. Natomiast w zestawieniu rodzinnym zwyciężyła rodzina Krzyszewskich! w składzie Dawid Krzyszewski, Tomasz Krzyszewski i Jan Krzyszewski wielkie gratulacje, potwierdzili iż w roku 2014 jako rodzina szachowa nie mają sobie równych w okolicy. A w klasyfikacji klubów zajęliśmy II miejsce przegrywając tylko o 0,5pkt.  ulegając Skoczkowi Choszczno. Wpływ zapewne na to miało iż grali z jednym zawodnikiem więcej ;).

W pierwszym turnieju szachów szybkich, który odbył się 24 lipca 2014 r. w godzinach porannych, zwyciężył Marek Olszewski 6 pkt., drugi był Stanisław Szczepaniec 5,5 pkt., a trzeci Sebastian Matul 5,5 pkt. Nasi zawodnicy zajęli miejsca: VI Tomasz Krzyszewski, VII Paweł Partyka, IX Maksymilian Majdański, X Jan Krzyszewski, XII Dawid Krzyszewski i XIV Jakub Kamiński. Rozegrano 7 rund po 15 minut dla zawodnika, przy 17 zawodnikach.

W niedzielny poranek rozegrano tradycyjny turniej blitza. Zwyciężył Dariusz Okoń – 10 pkt. (Pod WIEŻĄ Szczecin), drugi był Marek Olszewski – 8 pkt. (BKS Chemik Bydgoszcz), a trzeci Andrzej Gniadek – 8 pkt. (GRYF Szczecin). VIII był Paweł Partyka, X Tomasz Krzyszewski, XII Maksymilian Majdański, XXI Jan Krzyszewski i XXII Dawid Krzyszewski. Rozegrano 11 rund po 5 minut na zawodnika.

Na zakończenie odbyła się symultana szachowa która poprowadził Pan Leon Miklosik sędzia główny festiwalu i rozegrał partie z 10 zawodnikami na raz. W symultanie udział wziął młodziutki Tomasz Walendziak (5 latek), który zremisował swoją partie.